E-sport zakłady bukmacherskie

Jesteśmy w XXI wieku, a sport wkroczył w nową erę. "Szybciej, wyżej, mocniej" - motto olimpijskie wciąż jest aktualne, ale w nowych dyscyplinach nie zawsze będzie uzasadnione. E-sport, czyli sport elektroniczny podbija światową publikę, co widzą bukmacherzy oferując zdarzenie na gry CS:GO, LoL i wiele innych. Jak obstawiać e-sport?

W tym artykule dowiesz się:

 • Co to jest e-sport?
 • Gdzie typować e-sport?
 • Jakie zakłady bukmacherskie obstawisz na e-sport?

e-sport

Polscy legalni bukmacherzy nie pozostają głusi na rosnącą popularność e-sportu. Szacuje się, że już w 2020 roku globalna wartość e-sportu może przekroczyć 1,1 mld dolarów (prognozy firmy Newzoo). Mowa tu zarówno o prawach do transmisji, nagrodach, wpływach z biletów, jak i sponsoringu. Nie przypadkowo największe stacje TV uruchamiają specjalne, dedykowane kanały gamingowe, na których nadawane są na żywo największe turnieje, czy mecze popularnych gamerów. Na sceptykach największe wrażenie robią jednak liczby. W 2019 roku w trakcie tygodniowej imprezy e-sportowej w Katowicach (organizowanej przez ESL – największą na świecie firmę e-sportową), Spodek odwiedziło aż 174 tys. widzów. Do tego transmisje online przyciągnęły… 232 miliony oglądających.

Wszystko wskazuje na to, że polscy typerzy, jeśli do tej pory nie zainteresowali się obstawianiem zakładów e-sportowych, powinni się nad tym poważnie zastanowić, aby nie pozostać w tyle. Jednocześnie trzeba być cierpliwym. Jeśli chodzi o legalnych polskich bukmacherów, to liczba zakładów na e-sport jest naturalnie dużo mniejsza niż np. w przypadku piłki nożnej, koszykówki, czy choćby tenisa.

Warto jednak od razu zaznaczyć różnicę między ofertami zakładów na e-sporty oraz sporty wirtualne. Te drugie to generowane komputerowo rozgrywki trwające zaledwie 2-4 minuty. Wszystko opiera się na garści statystyk, które otrzymuje typer. Na ich podstawie musi wytypować wynik rozgrywki. Po kilkuminutowym skrócie wydarzenia zakład jest rozliczany.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o e-sporcie w zakładach bukmacherskich:

Gdzie można typować e-sport?

BukmacherZaletyDostępne gry
Bukmacher LVBET✅Dedykowana podstrona dla e-sportu,
✅Zakłady live i transmisje live,
✅Okazjonalne promocje (jak np. Turniej Esportowy), w których można zdobywać bonusy za poprawne typy
CS: GO, LoL, DOTA 2, Starcraft 2, Starcraft, Overwatch, FIFA, Call of Duty, Hearthstone, Heroes of the Storm Hearthstone.
Bukmacher STS✅Wyjątkowe oferty dla stałych graczy,
✅Transmisje i zakłady LIVE wydarzeń e-sportowych,
✅Bezpieczne 25 PLN na Esport,
✅Sponsor AGO Esports, Devils.one i Polskiej Ligi Esportowej
CS:GO, LoL, Dota 2, King of Glory, Overwatch, Rainbow Six, StarCraft 2, StarCraft Broodwar, Smite.
Bukmacher Totalbet✅Gwarancja najwyższego kursu na esport,
✅szeroka oferta e-sportów,
✅liczne promocje na e-sport, np. cashbacki,
✅czytelna io przyjazna zakładka z grami e-sportowymi.
CS:GO, Dota 2, Hearthstone, Heroes of the Storm, King of Glory, LoL, Overwatch, Rainbow Six Siege, Rocket League, StarCraft.
Bukmacher Fortuna✅sponsor AGO Esports (polskiej organizacji e-sportowej),
✅zakłady LIVE na e-sport,
✅rozbudowana oferta z rynkami bukmacherskimi
CS:GO, LoL, DOTA 2
Bukmacher forBET✅Oficjalny bukmacher Polskiej Ligi Esportowej,
✅sponsor X-kom AGO,
✅okazjonalne promocje na ważne turnieje
CS:GO, LoL, Starcraft, Dota 2, FIFA, Hearthstone, NBA, CoD.
Bukmacher PZBUK✅Wyjątkowo duża liczba dostępnych lig,
✅transmisje live
CS:GO, LoL, Dota 2, Overwatch, Rainbow Six, Rocket League, StarCraft, FIFA.
Bukmacher Betclic✅Obstawisz tu wiele międzynarodowych wydarzeń,
✅bogata oferta lig
CS:GO, LoL, Overwatch, Starcraft 2.
Bukmacher Betfan✅W ofercie wszystkie główne turnieje,
✅Cashout Betfan w E-sporcie
CS:GO, Dota2, Hearthstone, LoL, StarCraft, Call of Duty, Overwatch.
Bukmacher Etoto✅Zakłady Live na e-sport,
✅Niszowe gry w ofercie (Street Fighter, WarCraft 3, Rocket League),
✅zakładka e-sport jest czytelna i podzielona według krajów lub zasięgu danego wydarzenia
CS:GO, Dota 2, LoL, Overwatch, Starcraft, Street Fighter, WarCraft 3, Rocket League.
Bukmacher Milenium✅Popularne e-sporty w ofercie.CS:GO, DOTA 2, LoL, NBA2K.
Bukmacher Totolotek✅w ofercie najpopularniejsze e-sportyCS: GO, DOTA 2, LoL, NBA, Rainbow Six.
Bukmacher Noblebet✅Najpopularniejsze gry i wydarzenia e-sportowe,
możliwość obstawiania zakładów na żywo na e-sport
CS:GO, Dota 2, Overwatch, LoL, Rainbow Six.
Bukmacher eWinnerbrakCS:GO, LoL.
Bukmacher SuperbetbrakCS:GO, LoL.

Jak to się zaczęło?

Wszystko zaczęło się w 1995 roku, gdy zorganizowano pierwszy turniej komputerowy, w którym gracze rywalizowali, grając w dobrze znaną wszystkim  strzelankę Doom. Nagrodą w turnieju było 10 000 dolarów. Kolejne turnieje rozgrywano w oparciu o równie popularnego Quake’a, a później World of Warcraft oraz Starcrafta.

Ciekawostka: Nagrodą w turnieju Quake'a w 1997 roku był… samochód Ferrari 328 GTS! Zwycięzcy ufundował go jeden z twórców gry – John Carmack.

Trudno powiedzieć, czy w tamtym czasie ktoś przewidywał tak dużą popularność rozgrywek cyfrowych, jaką możemy zaobserwować dzisiaj. Obecnie większość legalnych bukmacherów w Polsce posiada w swojej ofercie zakładów najpopularniejsze tytuły e-sportowe, na czele z:

 • Counter Strike: Global Offensive,
 • Dota 2,
 • League of Legends,
 • Starcraft 2,
 • Overwatch,
 • Call of Duty.

Wśród mniej popularnych tytułów można wymienić choćby: Rainbow Six, Rocket League, czy strategiczną karciankę Hearthstone. Jednak tutaj ilość zakładów jest dużo mniejsza, a większość bukmacherów w ogóle nie posiada ich w swojej ofercie. Warto też na bieżąco śledzić, który bukmacher doda do swojej oferty dane wydarzenia e-sportowe. Do najpopularniejszych można z pewnością zaliczyć: ESL Pro League, Esports Championship Series, LEC European Championship, Hearthstone World Championship, Intel Extreme Masters Katowice, World Electronic Sports Games, czy The International. Ostatnie wydarzenie to największy turniej Doty 2. W 2019 roku 18 drużyn rywalizowało o pulę nagród wartą 34 mln dolarów, z czego zwycięzcy zgarnęli aż 15,5 mln!

Bukmacherzy z najszerszą ofertą na e-sport

#1 LV BET z największą liczbą gier do obstawiania

LV BET to polski bukmacher, który na rynku znany jest z największej oferty gier do obstawiania. Do tego dochodzi duża liczba wydarzeń (nawet do kilkudziesięciu na poszczególne gry) oraz atrakcyjne kursy. Gracze chwalą stronę internetową za jej przejrzystość, czytelność i intuicyjność, co zawsze jest ważne dla początkujących, którzy dopiero zbierają pierwsze szlify. Ponadto na typerów e-sportowych czekają okazjonalne promocje (jak choćby Turniej Esportowy), w których zawierając zakłady właśnie na sporty elektroniczne, można zdobyć atrakcyjne bonusy. Nowi użytkownicy mogą także liczyć na specjalny bonus przy rejestracji: 20 zł freebetu i 1500 zł od depozytu.

lvbet esport

LV BET posiada stronę dedykowaną dla e-sportu, co znacznie ułatwia obstawianie, ale też szukanie interesujących zdarzeń, rozgrywek, czy kursów. Wydarzenia grupowane są ze względu na tytuł (mecze CS:GO, LoL itd.), region (wydarzenia o randze światowej, czy ligi krajowe, np. czeska COOL LIGA, czy sam turniej (np. LOL Development League, ESEA MDL, Epic Prime League, czy AOV Star League). Na stronie można też oglądać streamy live z poszczególnych wydarzeń (zwłaszcza największych turniejów). To ważne dla typerów specjalizujących się w zakładach live, czy po prostu fanów poszczególnych gier.

#2 E-sport w STS

STS słynie z bogatej, a przy tym przejrzystej oferty wydarzeń e-sportowych. Użytkownicy mogą liczyć na transmisje wydarzeń live, czytelną stronę oraz atrakcyjny bonus powitalny dostępny z kodem promocyjnym (zakład bez ryzyka 30 zł, bonus bez depozytu 29 zł oraz bonus od depozytu aż do 1200 zł). Ponadto STS w 2018 roku został oficjalnym sponsorem Polskiej Ligi Esportowej, aktywnie uczestnicząc w promocji e-sportu w Polsce. 

STS, podobnie jak LV BET, posiada stronę dedykowaną wyłącznie wydarzeniom e-sportowym. Można z łatwością wyszukać dostępne mecze, klikając w dane tytuły (CS, LOL, Dota2, StarCraft 2, Clash Royale, King of Glory, Overwatch, Rainbow Six, Arena of Valor) lub przeglądając kalendarz najbliższych spotkań (pogrupowanych ze względu na godzinę meczu). Do tego każda rozgrywka oznaczona jest nazwą turnieju (Dota 2 Epic Prime league, czy CS ESL One) – łatwo więc wyszukać interesujące, najważniejsze turnieje.

Dla wielu użytkowników ważny jest również fakt, że na stronie STS można znaleźć specjalny czat dotyczący wyłącznie sportów elektronicznych. Typerzy mogą na nim dyskutować i podsyłać sobie najciekawsze kursy na dane zdarzenia. STS to zdecydowanie jeden z najciekawszych bukmacherów dla wszystkich osób zainteresowanych e-sportem.

Obstawiaj w STS!

#3 TOTALbet z najwyższymi kursami na wydarzenia e-sportowe

TOTALbet funkcjonuje od niedawna na polskim rynku, jednak dał się już poznać, jako mocny gracz, szczególnie jeśli chodzi o obstawianie e-sportu. Duży wybór gier, atrakcyjna ilość zdarzeń oraz przede wszystkim gwarancja najwyższych kursów. Oznacza to, że jeśli znajdziesz wyższy kurs u innego polskiego bukmachera, TOTALbet podniesie go u siebie. 

Podstrona dedykowana e-sportowi jest czytelna oraz bardzo intuicyjna. W wygodny sposób można wyszukać wszystkie dostępne wydarzenia związane z ulubionym tytułem (CS, Dota2, LoL, Starcraft, Rainbow Six Siege, King of Glory). Można również liczyć na czytelny podział wydarzeń ze względu na turnieje. Do tego dochodzą częste promocje na sporty elektroniczne, jak choćby cashbacki, czy wyjątkowo wysokie kursy. Gracze mogą też w wygodny sposób sprawdzić (w zakładce „transmisje NA ŻYWO”), jakie wydarzenia będą transmitowane w TOTALbetTV. Całość przypomina gazetę z programem telewizyjnym.

Gdzie znajdziesz najlepsze bonusy dedykowane e-sportowi?

Typerzy zainteresowani obstawianiem wydarzeń e-sportowych mogą liczyć na szereg bonusów dedykowanych właśnie im. Coraz więcej polskich bukmacherów reaguje na popularność sportów elektronicznych, dodając do swojej oferty specjalne promocje. Te związane są zwykle z dużym wydarzeniem, np. turniejem o randze światowej. Warto więc na bieżąco śledzić oferty najbardziej aktywnych graczy na polskiej scenie bukmacherskiej. Najciekawsze bonusy przedstawiamy Wam poniżej:

Bonusy e-sportowe w LV BET

LV Bet wyróżnia się na naszym rynku właśnie ze względu na szereg bonusów związanych z e-sportem. Gracze mogą liczyć na zabawę w postaci zbierania punktów za postawione zakłady na wydarzenia sportowe (punkty przyznawane są za wygrane, ale też przegrane zakłady). Oczywiście gracze, którzy zajmą w punktacji najwyższe miejsce, mogą liczyć na specjalne bonusy i nagrody rzeczowe. Przykładowo, w turnieju rozgrywanym na przełomie marca i kwietnia tego roku, główną nagrodą było 800 zł, czyli naprawdę okazała suma.

TOTALbet oferuje bonus w postaci najwyższych kursów

TOTALbet nie pozostaje w tyle. Ten bukmacher słynie z licznych bonusów, związanych z dużymi turniejami, np. turniejem IEM rozgrywanym w Polsce. Gracze mogą liczyć nawet na trzy trwające bonusy jednocześnie. Nie można też zapominać o znaku rozpoznawczym TOTALbet. Ten bukmacher gwarantuje najwyższe kursy na wydarzenia e-sportowe. Jeśli któryś z graczy znajdzie u innego buka zakład z wyższym kursem, TOTALbet podniesie go również u siebie.

STS oferuje stały bonus „Bezpieczne 25 PLN na esport”

STS, jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich, legalnych bukmacherów, nie mógł pozostać w tyle. Tutaj gracze mogą liczyć na stały bonus w akcji „Bezpieczne 25 PLN na esport”. Wystarczy po zalogowaniu na swoje konto kliknąć przycisk „Weź udział”, który można z łatwością znaleźć w przejrzystej zakładce ze wszystkimi promocjami. Później wystarczy grać kupony SOLO na wydarzenia e-sportowe o kursie minimalnym 1.85. Z przegranych kuponów STS zwraca 10% wkładu, które trafia na konto bonusowe. Trzeba jednak pamiętać, że kolejne kupony są sumowane w danym tygodniu, a maksymalny zwrot wynosi 25 zł tygodniowo.

ForBET i atrakcyjne cashbacki

Typerzy wybierający grę w ForBET mogą liczyć na atrakcyjne cashbacki za przegrane kupony. Do tego okazyjne bonusy pojawiają się w okresie trwania turniejów e-sportowych. Ważne jest to, że gracze mogą zapoznać się z aktualną ofertą w prosty i przejrzysty sposób na stronie bukmachera lub w aplikacji. W przypadku promocji i bonusów taka przejrzystość i czytelność zasad jest niezwykle ważna, zwłaszcza dla początkujących typerów.

Jak obstawiać e-sport?

Na to prostej recepty nie ma, jednak jest szereg zasad, którymi powinien kierować się każdy typer. Przede wszystkim należy posiadać wiedzę o e-sporcie. Wiele osób obstawia w ciemno, nie znając żadnej drużyny w danym turnieju LoL’a, czy CS:GO, kierując się tylko i wyłącznie wysokością kursów na dane zdarzenie. Najważniejsze pytania, jakie należy sobie zadać przed postawieniem KAŻDEGO zakładu, są:

 • Jak dobrze znam daną drużynę?
 • Co mogę powiedzieć o jej formie w ostatnich meczach?
 • Czy kiedykolwiek widziałem jej mecz?
 • Jak dana drużyna radzi sobie na danych mapach (szczególnie ważne w obstawianiu CS:GO)?
 • Czy uważnie sprawdziłem statystyki pojedynków obu drużyn?

Po dokładnej analizie powyższych pytań można dojść do wniosku, czy dany zakład jest opłacalny. Do tego pamiętaj, aby nie kierować się sympatią, czy antypatią do danej drużyny, czy gry. To jeden z najpopularniejszych grzechów początkujących typerów. Mówiąc krótko: zbierz najwięcej informacji i danych na temat meczu, dokładnie im się przyjrzyj, a później zdecyduj, za jaką sumę chcesz zagrać. Ale zarządzanie swoim bankrollem to już zupełnie inny temat!

Najpopularniejsze gry e-sportowe

#1 Counter Strike: Global Offensive, czyli popularny CS:GO

O CS:GO słyszał już chyba każdy, nawet niedzielny gracz. Strzelanka od Valve Corporation i Hidden Path Entertainment potrafi przyciągnąć przed ekrany monitorów nawet ponad milion graczy z całego świata jednocześnie. Obecnie każdy legalny polski bukmacher posiada w swojej ofercie zakłady e-sportowe związane właśnie z tym tytułem.

cs:go

Na czym opiera się rozgrywka CS:GO? To typowa strzelanka, w której rywalizują dwie drużyny: terrorystów i antyterrorystów (po 5 zawodników w każdym teamie). Zadaniem terrorystów jest podłożenie bomby w wyznaczonej strefie. Z kolei antyterroryści muszą udaremnić ich starania (zabijając wszystkich członków przeciwnej drużyny lub rozbrajając podłożoną bombę). Rozgrywka może potrwać maksymalnie 30 rund (każda runda trwa do 2 minut). Wygrywa ta drużyna, która wygra większą ilość – przeważnie toczy się do 16 wygranych rund. W przypadku remisu zarządza się dogrywkę, czyli kolejne 6 rund (wygrywa zespół, który będzie lepszy w 4 kolejnych starciach).

Do tego dochodzą różne mapy, na których toczy się rozgrywka. To ważna wiedza dla typera, ponieważ niektóre drużyny specjalizują się w poszczególnych mapach. Statystyki pokazują, że na niektórych mapach odsetek zwycięstw np. terrorystów jest większy (choćby przez możliwości obronne, jakie daje dany teren), np. mapa Cache. Dodatkowym utrudnieniem dla graczy jest odpowiednie zarządzanie posiadanymi pieniędzmi, za które kupowany jest sprzęt, np. broń, czy materiały wybuchowe.

Najlepsze drużyny z całego świata rywalizują ze sobą przez cały rok na turniejach z cyklu ESL Pro Tour, który połączył wiele turniejów z poprzednich lat w jedną całość. Cały cykl wieńczą dwa prestiżowe finały, zaś same rozgrywki podzielono na dwa poziomy: Challenger oraz Masters. Challenger obejmuje turnieje: ESL Mistrzostwa Narodowe,  DreamHack Open, Mountain Dew League. Zwycięscy wskakują na poziom Masters.

To właśnie obstawianie tych najważniejszych rozgrywek jest najbardziej opłacalne. Występują w nich bowiem wyłącznie profesjonalni gracze, którzy są doskonale przygotowani do gry. Tutaj nie ma miejsca na przypadek, czy proste błędy w rozgrywce.

Jakie zakłady oferuje CS:GO? W ofercie legalnych polskich bukmacherów można znaleźć zakłady na zwycięzcę meczu, zwycięzcę danej rundy, czy mapy. Do tego dochodzą zakłady under/over, dotyczące ilości map, czy rund, które mogą zostać rozegrane w danym meczu. U niektórych buków (m.in. STS, czy LV BET) przy okazji większych turniejów pojawiają się zakłady specjalne, np. który gracz zdobędzie większą ilość zabójstw.

#2 Legenda rozgrywek e-sportowych: League of Legends

League of Legends, czyli popularny LoL, obok CS:GO jest najpopularniejszym tytułem e-sportowym. Wszystko za sprawą ogromnych emocji, jakie dostarcza rozgrywka, współpracy pomiędzy poszczególnymi zawodnikami oraz strategii. Ta jest jednym z najważniejszych pojęć w kontekście LoL’a. Założenie jest proste: w meczu spotykają się dwie wrogie drużyny (po 5 graczy), które mają za zadanie zniszczyć bazę przeciwnika. Jednak każdy gracz ma do wyboru jednego z ok. 140 różnych bohaterów, posiadających swoje unikalne umiejętności i statystyki. Ci dodatkowo dzielą się na obrońców, magów, zabójców, strzelców, wsparcie i wojowników. To właśnie znajomość tzw. aktualnej mety w League of Legends (aktualnie najpopularniejszych i najsilniejszych taktyk, stylów gry i postaci) jest najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed każdym typerem.

league of legends

W teorii chodzi o to, aby jedna drużyna zniszczyła bazę drużyny przeciwnej w szybszym czasie. Całość jednak utrudniają wieże i inhibitory obronne, które mogą wznosić gracze. Do tego w czasie każdego pojedynku pojawiają się różne stwory i superstwory, które utrudniają grę, jednocześnie ją urozmaicając. Sprawia to, że dla początkujących typerów obstawianie LOL’a wydaje się bardzo nieprzewidywalne. Warto więc na bieżąco śledzić rozgrywki, oglądając pojedynki najlepszych drużyn. Wielu legalnych polskich bukmacherów udostępnia streamy live, np. Fortuna, LV BET, czy STS.

Znajomość zasad rozgrywki jest niezwykle ważna w obstawianiu meczów LoL’a. Czym jest nexus, a czym inhibitor? Co daje graczowi zabicie barona? Poznanie terminów, zapoznanie się z obecną metą, znajomość poszczególnych, zwłaszcza najpopularniejszych postaci, jest podstawą przy skutecznym typowaniu. W przypadku LoL’a typerzy mają możliwość obstawiania klasycznych zakładów, jak zwycięzca meczu, czy zwycięzca całego turnieju. Jednak w najbardziej rozbudowanych ofertach na e-sport u polskich bukmacherów, m.in. LV BET, czy STS, można znaleźć bardziej szczegółowe typy na:

 • kto zgarnie pierwszą krew,
 • sumę map,
 • długość trwania gry,
 • pierwszy rodzaj smoka, który pojawi się w meczu,
 • ilość zabitych baronów,
 • drużynę, która pierwsza zniszczy wieżę,
 • zawodnika, który pierwszy zabije barona,
 • pierwszy inhibitor,
 • czy zawodnika z największą liczbą zabójstw.

Jakie zakłady bukmacherskie można typować na e-sport?

Typowanie zakładów e-sportowych w wielu punktach nie różni się od typowania „klasycznych” dyscyplin sportowych. Trzeba jednak mieć na uwadze specyfikę danych gier, orientując się w ich mechanikach oraz przebiegu. Takie tytuły, jak League of Legends, czy CS:GO dają ogromną możliwość w typowaniu zakładów.

Zakłady przedmeczowe w e-sporcie

Klasyczny zakład przedmeczowy to jeden z najpopularniejszych wyborów, zwłaszcza wśród początkujących typerów. W zależności od zainteresowania oraz specyfiki danej gry dostępne mogą być zakłady 1X2 lub 12 (zwycięstwo/remis danych drużyn, czy graczy). Jednak legalni polscy bukmacherzy już dawno poszli krok dalej, rozszerzając ofertę o nieco bardziej skomplikowane zakłady: na wygraną na poszczególnej mapie, tzw. pierwszą krew, czy handicap (zwycięstwo z daną przewagą).

Obstawianie map

To, że drużyna X jest faworytem meczu w CS:GO, nie oznacza, że drużyna Y nie urwie im jednej, swojej „ulubionej” mapy. Przygotowując się do obstawiania danego meczu, warto przejrzeć statystyki obu drużyn, zwracając szczególną uwagę na procent zwycięstw na danych mapach. Wielu typerów szuka wyższych kursów, obstawiając zwycięstwo underdogów na ich ulubionych mapach.

Zakłady długoterminowe w e-sporcie

Zakłady długoterminowe cieszą się największym zainteresowaniem przy dużych turniejach. Obstawia się wtedy najczęściej zwycięzcę całego turnieju lub grupy. W przypadku faworytów kurs na wygranie całego turnieju bardzo często jest na tyle niski, że zakład nie jest warty ryzyka. Jednak znajomość  drużyn, ich rozstawienia w drabince turniejowej, czy po prostu formy poszczególnych zawodników mogą dać doświadczonemu typerowi dużą przewagę w obstawianiu nieoczywistych wyników.

Zakłady e-sportowe na żywo

Każdy liczący się w grze legalny bukmacher powinien posiadać w swojej ofercie możliwość obstawiania zakładów na żywo – również, jeśli chodzi o rozgrywki e-sportowe. Zakłady na żywo zwykle poleca się nieco bardziej doświadczonym graczom, którzy potrafią zachować zimną krew, wyczekując momentu, w którym kurs na dane zdarzenie będzie najwyższy. Należy uważać, ponieważ kursy zmieniają się dosłownie w ciągu ułamków sekund, w zależności od wydarzeń w meczu. Przykładem może być sytuacja, w której faworyt meczu (o niskim kursie przedmeczowym) źle zaczyna grę, tracąc kilka punktów do niżej notowanego przeciwnika (lub rundę w przypadku meczu CS:GO). W takim przypadku kurs rośnie, często do naprawdę opłacalnego pułapu.

Zakłady 1X2 oraz 12 w e-sporcie

Tego typu zakłady w e-sporcie nie różnią się od zakładów w tradycyjnych dyscyplinach sportowych. Chodzi o poprawne wytypowanie zwycięzcy meczu (zwycięstwo drużyny 1 lub drużyny 2) lub ewentualnego remisu (który oznaczany jest symbolem X). Oczywiście w niektórych tytułach nie ma możliwości remisu. Można do nich zaliczyć np. League of Legends, czyli absolutny top, jeśli chodzi o popularność gier.

Czym są handicapy?

Obstawianie handicapów, czyli szukanie wysokich kursów na zdecydowanego faworyta meczu. Brzmi zbyt piękne, żeby być prawdziwe? Nawet początkujący typerzy widzą, że kursy na zdecydowanych faworytów są często tak niskie, że nie opłaca się ich umieszczać na kuponie (np. kursy 1.2, czy 1.3). Powiedzmy jednak, że w meczu CS:GO na zwycięstwo drużyny SKADE kurs wynosi marne 1.18. Co, jeśli w zakładzie odejmiesz od ostatecznego wyniku 1,5 rundy dla SKADE? Nagle kurs rośnie do 1.73 itd. Im dalej w las, tym jest lepiej, a kurs na wygraną faworyta z przewagą kilku rund może dać typerowi kurs na poziomie 2.0-3.0. Tym właśnie są handicapy w e-sporcie!

Pierwsza krew lub pierwsze X zabójstw w meczu

To kolejne popularne zakłady, zwłaszcza w typowaniach przedmeczowych. Jeśli chodzi o pierwszą krew, zakład polega na poprawnym wytypowaniu drużyny, która jako pierwsza zgarnie fraga za zabicie przeciwnika. Przykładem mogą być choćby takie tytuły jak Dota 2, LoL, czy CS:GO. Nie jesteś pewny, czy Twoja drużyna dobrze zacznie mecz? W takim przypadku możesz wytypować, która drużyna (lub zawodnik) jako pierwszy zgarnie daną liczbę zabójstw, np. 5, 10, czy 15.

FAQ

❓Jakie wydarzenia i turnieje e-sportowe można obstawiać u legalnych bukmacherów?

Najwięksi legalni polscy bukmacherzy posiadają strony dedykowane wyłącznie e-sportowi (m.in. LV BET, STS, czy TOTALbet). Znajdziesz w nich wydarzenia e-sportowe posegregowane m.in. ze względu na turnieje, czy mistrzostwa. Obok rozgrywek ligowych z poszczególnych krajów, można znaleźć ogromne turnieje rangi światowej o puli nagród rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów. Do najważniejszych i najciekawszych rozgrywek można zaliczyć choćby ESL Pro League, ESEA League, Mistrzostwa Świata LoL, Esports Championship Series, czy polski IEM Katowice. Pamiętaj, aby na bieżąco śledzić ofertę kilku najpopularniejszych buków. W ten sposób będziesz wiedział, które turnieje posiadają w swojej ofercie polscy legalni bukmacherzy.

?Które gry e-sportowe są obstawiane najczęściej?

Nie jest tajemnicą, że największą popularnością cieszą się CS:GO i LoL. To zdecydowanie najwięksi gracze na arenie e-sportowej. Jeśli któryś polski bukmacher w ogóle posiada w swojej ofercie zakłady na sporty elektroniczne, to popularny Counter Strike, czy LoL z pewnością się w nich znajdują. Nie można jednak zapomnieć o innych grach, jak choćby: Dota 2, Overwatch, czy Starcraft, które również przyciągają dużą publikę.

?Którzy bukmacherzy online posiadają największą ofertę na e-sport?

Największą liczbę wydarzeń e-sportowych można znaleźć w LV BET oraz TOTALbet. Nieco mniej w STS oraz PZBUK. Do tego najwyższe kursy oferuje LV BET oraz TOTALbet, który dodatkowo daje swoim graczom gwarancję najwyższego kursu. Oznacza to, że jeśli znajdziesz wyższy kurs na dane wydarzenie u innego buka, TOTALbet wyrówna go u siebie.

?U którego bukmachera online znajdę najlepsze bonusy dedykowane e-sportowi?

Obok interesujących bonusów na start, STS oferuje stały bonus w akcji: „Bezpieczne 25 PLN na esport”. Z kolei LV Bet prowadzi turniej e-sportowy, w którym typerzy rywalizują o okazałe nagrody pieniężne (na przełomie marca i kwietnia nagroda wyniosła 800 zł). U innych buków można znaleźć atrakcyjne cashbacki (m.in. Fortuna – cashback do 125 zł; Betclic – cashback do 550 zł; PZBuk – cashback 200 zł; Milenium – cashback do 1500 zł). Najwięcej ciekawych bonusów pojawia się okresowo, najczęściej w trakcie najważniejszych turniejów e-sportowych